Czwarty Trymestr

Wielu rodziców ma dylemat, kiedy MOŻNA zacząć motać (nosić w chuście) swoje nowo narodzone dziecko?
Ten wpis pojawia się wszystkich grupach i na forach chustowych jak bumerang, gdy tylko pojawią się nowe chuściochy i nowi rodzice w grupie.

Tytuł posta celowo zawiera słowo najmłodszych. Chciałam uwzględnić motanie wcześniaków. Tych dzieci, które urodziły się zbyt wcześnie lub w terminie, ale z niską masą urodzeniową.

O tym, jak dobrze wpływa chustowanie na noworodki, było już dużo i wszędzie. W skrócie:

  • - kangurowanie
  • - psychologiczny aspekt donoszenia ciąży dla mamy (czwarty trymestr)
  • - potrzeba bliskości
  • - więź z rodzicem 
  • - łagodne przejście do nowego świata
  • - ukojenie w bólu dla dzieci kolkujących/ząbkujących/chorujących
  • - stymulacja wszystkich zmysłów dziecka

O tym jak wpływa na rodzica:

  • - uwalnia ręce
  • - daje możliwości w pracach domowych
  • - ułatwia podróżowanie i przemieszczanie się
  • - pomaga w karmieniu piersią 
  • - jest wygodne.

Dla początkujących rodziców polecane są dwa wiązania kangur i kieszonka. Nie będziemy się nad nimi dziś skupiać. 
Nosić można od pierwszych chwil życia. To ty jako rodzic decydujesz kiedy chcesz zacząć.
Ty jako mama decydujesz o tym jak się czujesz po porodzie i czy już jesteś gotowa.
Czas rozpoczęcia noszenia w chuście jest uzależniony od Ciebie:
- jak się czujesz po porodzie? może to było cesarskie cięcie i jeszcze boli Cię rana? Może po prostu jesteś obolała i zmęczona po porodzie siłami natury?
- jak się czuje Wasz maluch? czy były jakieś komplikacje przy porodzie?
- czy motaliście już wcześniej? Np. starsze dziecko albo pluszaka w ciąży?

W udzieleniu odpowiedzi na często zadawane pytanie pomogła mi doradca chustowy ClauWi, studentka położnictwa i doula Katarzyna Szpaczek

Kiedy jest najlepszy moment na pierwsze motanie?
Choć można noworodka motać od pierwszych dni życia to najlepiej dać sobie czas na spokojny odpoczynek po porodzie. Okolice 3-4 tygodnia życia dziecka są w porządku ale to oczywiście zależy od tego jak przebiegał poród.

Ile kg musi mieć wcześniak, dziecko z niską masą urodzeniową? 
Umownie przyjmuje się za dolna granicę wagę 2 kg. Ale tu ważny jest stan dziecka i jego warunki. Potrzebna jest indywidualna ocena malucha

Czy można motać w szpitalu? 
Tak. Można motać dziecko w szpitalu

Są jakieś przeciwwskazania do motania? 

Tak naprawdę niewiele jest przeciwwskazań, które są bezwzględne (takie jak np przepuklina kręgosłupa lub niestabilność oddechowa) wszystkie pozostałe trudności z jakimi boryka się dziecko lub rodzic są do skonsultowania ze specjalistą po dobraniu optymalnego wiązania.

Kikut pępka i klamra NIE JEST przeciwwskazaniem. Należy zachować ostrożność tak jak przy ubieraniu czy rozbieraniu maluszka. Wcześniactwo NIE JEST przeciwskazaniem (KONIECZNA konsultacja z lekarzem i doradcą chustowym -specjalne sposoby wiązania chust). Jeśli wciąż pojawiają się jakieś wątpliwości zalecana jest konsultacja z fizjoterapeutą dziecięcym i/lub doradcą chustowym.

Jaka chusta dla noworodka? 
Tkana! Nie elastyczna. Najchętniej rodzice wybierają cieńsze chusty o dwóch różnych krawędziach dla ułatwienia nauki wiązań. Ważne żeby materiał był miękki - chusta złamana.

Jakie wiązania na początek?
Kangur przede wszystkim, kieszonka też.

Czy kolkujące dziecko może być chustowane?
Kolkowiec POWINIEN być chustowany!

Polecam umówić się z doradcą. Przyznam się, że próbowałam sił z filmikami instruktażowymi z popularnego serwisu (patrz zdjęcie poniżej), jednak nie byłam zadowolona z jakości moich wiązań i nie czułam się bezpiecznie, aż do chwili konsultacji, kiedy to kilka złotych rad wystarczyło, abym nabrała pewności w motaniu dziecka.


4 dni 👶 niedoskonałe wiązanie bez doradcy

2 m-ce

3 m-ce

6 m-cy

7 m-cy i nadal się nosimy 👍👌



w nosidłach i chustach na zamianę w zależności od potrzeb


POLECANE DORADCZYNIE Z PODBESKIDZIA:

Katarzyna Szpaczek - doradca chustowy szkoły ClauWi i doula. Prywatnie mama Klary i Franka, miłośniczka empatii i szacunku w relacji z dugim człowiekiem oraz uprzyjemniania sobie rodzicielstwa łatwymi rozwiązaniami. Najłatwiej do złapania pod nrem 880445974

Magda Chybiorz
Doradca noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich szkoły Clauwii. Uczę jak dobrze zamotać dzieciątko w chustę. Prowadzę konsultacje indywidualne, warsztaty, pogadanki.

Ewa Szymik
jestem doradcą noszenia dzieci w chustach oraz nosidłach miękkich po szkole Clauwi. Prowadzę również sklep z chustami, nosidłami oraz akcesoriami okołochustowymi. 

Ewa Kucharczyk przede wszystkim jestem Mamą 🙂 Bliskie memu sercu są idee rodzicielstwa bliskości i porozumienia bez przemocy, przez ten pryzmat staram się przekazywać Wam wiedzę związaną z chustonoszeniem. TAK! Oczywiście jestem akredytowanym doradcą noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich po kursie Akademii Noszenia Dzieci. 

Katarzyna Urbańska, doradca chustowy Kobiór Pszczyna Tychy.


Monika Kowalczyk
Doradca noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich szkoły Clau Wi po kursie zaawansowanym. Konsultacje indywidualne oraz warsztaty w rejonie Jastrzębie Zdrój - Cieszyn Jestem także dodatkowo z zawodu położną 🙂 i Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym 🙂



Zachęcam do zadawania pytań w komentarzach i proponowaniu tematów postów, jakie chcecie.




Komentarze